Voluntarii de la workshop-ul organizat de muzeul din Sebeș au încheiat cu succes prima săptămână: zece monumente din piatră sunt în curs de restaurare
În prima săptămână a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, după parcurgerea modulului teoretic, de marți, 10 august 2021, au început activitățile practice. Monumentele litice selectate pentru a fi restaurate cu această ocazie au fost supuse unor tratamente pentru a le fi stopate procesele de degradare active și pentru a fi aduse la un aspect cât mai apropiat de cel inițial.
Rând pe rând, au fost tratate, într-o primă fază, cu biocid, pentru a se opri atacurile produse de factorii biologici de degradare, bacterii, mușchi și licheni, și pentru a ajuta la îndepărtarea mai facilă a crustelor create în timp de generațiile de astfel de organisme, care au colonizat timp de decenii, mai ales, pietrele expuse în aer liber. Ulterior, s-a trecut la îndepărtarea acestora, precum și la curățarea de alte depuneri solide. În acest sens, s-au folosit perii, de diferite dimensiuni și durități, bețișoare de bambus, diverse alte substanțe și multă apă. Depunerile foarte aderente au fost îndepărtate cu ajutorul aburului produs de un steamer.