Atletele CS Unirea Alba Iulia au câștigat Campionatul Național de Marș de la Timișoara

CS Unirea Alba Iulia s-a clasat pe locul 1 la proba pe echipe – feminin senioare – a Campionatului Național de Marș, desfășurat duminică, 13 februarie, la Timișoara, în jurul Stadionului ”Dan Păltinișanu”. Acest rezultat extraordinar la proba de 20 de kilometri marș a fost posibil după ce atletele noastre, antrenate de către Gabriel Avram, au obținut rezultate excelente, după cum urmează:

Ana Rodean – locul 1, cu timpii 1:40:05;

Mihaela Acatrinei – locul 2, cu timpii 1:42:28;

Georgiana Jid – locul 5, cu timpii 1:55:22.

Datorită vârstei, Georgiana Jid a putut concura, la aceeași probă, și la categoria tineret, unde s-a clasat pe locul 2 (obținând aici o medalie de argint la individual) cu timpii menționați mai sus.

În total, cele 9 atlete ale CS Unirea Alba Iulia (o parte cu dublă legitimare: CSU Reșița sau LPS Alba Iulia) au obținut 6 medalii, dintre care 2 de aur (una la proba pe echipe), 2 de argint și 2 de bronz.

CS Unirea Alba Iulia a obținut rezultate foarte bune și la celelalte categorii de vârstă.