IN-EXTENSO, on-line, la Universitatea ”1 Decembrie” din Alba Iulia
În data de 24 aprilie 2020, la Facultatea de Științe Exacte și Inginerești din cadrul Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia s-a desfășurat cea de-a XX-a ediție a Simpozionului național studențesc IN-EXTENSO.
La această ediție au participat numeroși studenți ai Facultății, care au elaborat lucrări științifice, expunându-și proiecte și teme interesante, grupate în cele patru secțiuni ale simpozionului: Informatică, Electronică aplicată, Ingineria mediului, Inginerie urbană și dezvoltare regională.
Deși ediția acestui an nu a putut fi organizată în formatul clasic, mediul on-line, dar mai ales entuziasmul studenților și al coordonatorilor lor, au asigurat continuitatea acestui eveniment științific de tradiție la UAB.
În urma procesului de jurizare, au fost acordate următoarele premii și mențiuni:
SECȚIUNEA INFORMATICĂ
Premiul I
Boca Cătălina-Maria, Titlu: Identificarea pacienților cu Parkinson utilizând tehnici de preprocesare și KNN
Premiul II
Valentin Neagu, Titlu: Optimizarea procesului de reproducere a culorilor în industria porțelanului
Premiul III
Lupșa Cristian-Valentin, Bogdan Remus Cristian, Titlu: Stenografie în imagini
Mențiuni:
Vass Richard-Daniel, Titlu: Metode de vedere artificială pentru detectarea defectelor în industria ceramică
Fülöp Bettina-Elena și Cristea Ioan, Titlu: Set de date cu preparate de mâncare
Bogdan Remus Cristian, Moga Amadeus, Titlu: Aplicație de curierat individual
Denis Cicati, Aurelia Roşioru, Titlu: Îmbunătățiri aduse aplicației de întocmire a orarului UAB
Truța Emilia, Rusu Elisabeta Natalia, Szitas Adel, Titlu: Aplicație pentru scanarea, căutarea și identificarea toxinelor
Constantin Crintea, Titlu: Prezentarea, compararea și analiza unor aplicații online disponibile în contextul generat de SARS-CoV-2
SECȚIUNEA ELECTRONICA APLICATĂ
Premiul I
Budin Adela- Ioana, Rusan Alexandra- Emilia, Sturza Ionela- Mariana, Titlu: Realitatea virtuală: alternativa educațională pentru dezvoltarea aplicațiilor cu PLC
Butnarciuc Ion, Roșca Andrei-Cosmin, Hărăstășan Sergiu-Valentin, Titlu: Platformă mobilă mecanum comandată radio
Premiul II
Matei Șușman Robert, Dan Constantin, Titlu: Sistem de reglare a stabilizării echipamentelor robotizate prin utilizarea informațiilor de poziționare de pe cele trei axe (coordonatele spațiale)
Jantea Mirela Maria, Titlu: Sistem de semaforizare cu senzor de distanță
Premiul III
Gherman Marius-Lucian, Samoilă Daniel-Emanuel, Titlu: LINE FOLLOWER ROBOT
Premiul III
Popa Alexandru, Opriș Raul-Candid, Titlu: Sistem de monitorizare a parametrilor utilizând placa de dezvoltare NODEMCU R1 D2 MINI și senzorul ADAFRUIT BME680
MENȚIUNI:
Băluțiu Andrei-Dorin, Titlu: KNOCK LOCK
Diță Dan Marian, Titlu: Bec LED cu iluminat de urgență
Frățilă Marius-Nicolae, Titlu: Monitorizarea temperaturii și umidității utilizând mediul de programare grafica Labview
Iorga Vasile Gabriel, Titlu: Amplificator audio stereo
Luminar Alexandru Gheorghe, Petruța Silviu Bogdan, Kereky Adrian, Titlu: Dezvoltarea unui robot de instructaj/didactic
Marioane Emanuel, Titlu: programare senzor DHT 11 cu Arduino
Petruța Vlăduț Adrian, Titlu: Robot multifuncțional
Vasile Alexandru Marius, Titlu: Monitorizarea senzorilor într-o rețea de tip LAN, utilizând Arduino
Barna Marcel, Poștariuc Mihai-Lazăr, Titlu: Aspecte teoretico-aplicative privind optimizarea razei de acțiune a sistemelor RFID
Macarie Florin, Stoica Paula Camelia, Ciuca Bogdan Marius, Titlu: Sistem inteligent de monitorizarea automată a compușilor organic volatili în mediile industriale
Mihai Mădălina, Titlu: Sistem inteligent de asistare a deciziei șoferului
Neag Alexandru, Petric Andrei, Sistem prevenire incendiu cu WEMOS D1 MINI ESP8266, DHT11 și senzor de gaz SGP30
Cebuc Radu George, Cîmpean Andrei Simion, Pogan Elena, Titlu: Sistem inteligent de iluminare pentru motociclete
SECȚIUNEA
INGINERIE URBANĂ ȘI DEZVOLTARE REGIONAL
ȘI INGINERIA MEDIULUI
Premiul I
Conţiu George-Geri, Marchiş Ioana-Gabriela, Silea Liviu Adrian, Titlu: Studiu geotehnic aferent unui proiect de construire locuinţă unifamilială
Pataki Melania Emilia, Titlu: Comunitățile de nevertebrate bentonice- indicatori ai calității apelor
Premiul II
Mocofan Nicoleta, Titlu: Investigarea terenurilor și exigențe geotehnice
Premiul III
Popa Anca Roxana, Titlu: Valorificarea produselor agricole. Studiu de caz: comuna Galda de Jos