Week-end medieval la Sighișoara. Vezi programul complet al Festivalului Sighișoara Medievală 2018

Maeștrii de Ceremonie :
Gabriel APOSTOL
Cosmin ȘOFRON
Vornic toboșar:
Dorin STANCIU

 

VINERI 27.07.2018
Centrul Municipiului – Cetatea Medievala
16:30 –18:00 PARADA DE DESCHIDERE

Piața Mare a Cetății
16:00–16:30 Vernisaj Expoziție Itineranta de Fotografie – COMORILE ROMÂNIEI – ILIE TUDOREL
18:00–18:45 Concert de muzică medievală
CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia
18:50–19:35 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES– Hunedoara
19:40–20:25 Concert de muzică medieval și tradițională TRUVERII–“De drag de domnițe”
20:30–21:15 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
21:20 – 22:10 Concert de muzică medieval și tradițională BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
14:30-20:30 Activități de tabără
15:30-16:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:15-18:50 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
19:00-19:35 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
19:45-20:20 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
20:30-21:05 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
TabăraComedianților – Piata Rățuștelor
12:30–13:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – DansuriIstorice
15:00–15:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuriteatrale
15:30–16:00 Atelier deschis
TRUVERII – Muzicatrubadurilor
18:10-19:00 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-19:10 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:15-19:40 Atelier deschis
NOSA- Bistrița – dansuri medievale
19:45-20:25 Tetaru
TEATRUL STRADA – Brașov –Misterul Cavalerilor
20:45-21:15 Atelier de magie
MAGITOT – București
21:20-22:10 Teatru de umbre
Compania PETER PAN – Povestiri din Canterbury
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
12:30-13:00 AteliereCopii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
13:00-13:30 Atelier de caligrafiemedievală
ASOCIATIA TIHOMIR–București
13:30-14:00 AteliereCopii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
18:10-19:00 AteliereCopii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
19:00-19:30 Atelier de caligrafiemedievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București
19:30-20:00 Teatru Medieval
KARAVANA DEL SOL / MEDIEVAL ART
20:00-20:30 AteliereCopii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
18:30-19:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
19:00-20:30 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA / ASOCIAȚIA TIHOMIR
20:30-21:00 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița
21:00-21:30 Atelier de dansuri medievale
NOSA – Bistrița
21:40-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
ARTGOTICA – Sibiu

SÂMBĂTĂ 28.07.2018
Piața Mare a Cetății
10:30-11:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
11:25-12:15 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
12:20-13:00 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
14:30-15:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului
17:00-17:30 Dansuri medievale
NOSA – Bistrița
17:30-18:20 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
18:30-19:20 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
19:30-20:20 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina
20:30-21:20 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
15:00-20:30 Activități de tabără
15:00-15:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
15:30-15:50 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda
ACTUL 1 – Bătălia
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
16:00-16:45 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:50-17:45 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
17:40-18:25 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:00 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
TabăraComedianților – PiataRățuștelor
10:30-11:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Pinocchio
11:00-11:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de ArtăSTUDIO 24 – București – Păcală
11:40-12:30 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hansel și Gretel
12:30-13:00 Spectacol cu copii
Tabăra Medievală A FI – Sighișoara
13:30-14:20 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
14:20-15:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – JocuriteatraleșiPicturăpefață
16:00-16:30 Atelier deschis
NOSA- Bistrița – dansuri medievale
16:30-16:45 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
16:45-17:05 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda
ACTUL 2- Renasterea
CURTEA COMEDIANȚILOR
17:20-17:50 Atelier de magie
MAGITOT – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-19:15 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:30-20:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR –
Jonglerii cu poiuri, picturăpefață
20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
20:30-21:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Păpuși
21:30-22:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMY – Tristan și Isolda
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
10:30-13:30 Atelierecopii
11:30-12:30 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
– ProcesulVrăjitoarei Carolina din Criș
12:30-13:00 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOL – Chile
13:00-13:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack și vrejul de fasole
15:30-20:30 Atelierecopii
15:30-16:00 Miniconcertmuzicămedievală
KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-17:00 AteliereCopii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
17:00-17:30 Atelier de caligrafiemedievală
ASOCIATIA TIHOMIR – Bucuresti
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:30 – Incercările Cavalerilor
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
19:30-20:00Teatru itinerant – Tristan șiIsolda
ACTUL 3 – Turnirul
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
20:00-20:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița
20:30-21:30 Spectacol cu cai
BASME CU CAI– Baba Samca, Talpa Iadului
21:30-22:20 Spectacol de jonglerie cu foc
PALADINI DE TERRA MEDIES–Mediaș
TurnulArtelor – TurnulFierarilor
14:30-15:15 Conferință
Poveștimedievaledespre Dracula Voivod,
dr. LiviuCîmpianu
15:30-16:10 Teatru de umbre
Compania PETER PAN – Povestirile din Canterbury
16:15-17:00 Concert de muzicărenascentistă
CristiLazăr, lăutăși Mihai Cohal, tenor
LumealuiDowland
19:30-20:15 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 1
Sala Sander
13:45Conferință
ÎnceputurileFestivalului Medieval
regizor Mihai Serghei TODOR
14:30 Conferință
Despretrubadurișiinstrumentelelor
Nicolae SZEKELY- Hunedoara
15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELY–Hunedoara
18:30 Concert de muzică medieval
Cappela all Antico – Polonia

DUMINICĂ 29.07.2018
Piața Mare a Cetății
11:00-11:45spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
11:45-12:30 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
12:30-13:15 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
13:15-14:00 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
15:30-16:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului
16:00-16:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
16:30-17:00 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda

ACTUL 6 – Steagurile
CURTEA COMEDIANȚILOR, ARTGOTICA
17:00-17:50 Concert de muzicămedievalășirenascentistăHUNIADI CANTORES– Hunedoara
18:30-18:50 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina
19:00-19:50 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
20:00-21:00 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
13:00-13:30 Farse cavalerești
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
13:30-14:00 Dansuri medievale
NOSA- Bistrița
14:00-14:20 Teatru itinerant – Tristan șiIsolda
ACTUL 4- Nunta
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI, NOSA
15:30-20:00 Activități de tabără
15:40-16:25 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:35-17:20 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
16:30-18:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:20 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH– Sebeș
19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
21:15-21:45 Atelier de dansuri istorice
Curtea Comedianților –
Dansul Principelui de Transilvania
21:45-22:00 Videomaping pe Turnul cu Ceas
RADU IGNAT – Sibiu
Legende medievale
22:00-22:15 concert medieval stradal
Menestrelii Festivalului
22:15-22:30 Parada cu făclii
coborâre din Cetate
TabăraComedianților – PiataRățuștelor
11:00-11:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole
11:30-12:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hensel și Gretel
12:00-12:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de ArtaSTUDIO 24 – București – Păcală
12:40-13:30 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
13:30-14:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Păcală
14:45-15:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
15:00-15:30 Atelier de muzică
MenestreliiFestivalului
15:45-16:00Teatru itinerant – Tristan șiIsolda
ACTUL 5 –Lamentațiilelui Tristan
CURTEA COMEDIANȚILOR
16:00-16:30 Dansuri Medievale
NOSA- Bistrița
17:00-17:30 Commedia dell’arte
IL LUOGOIN BUIO
17:40-18:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
TeatrulSKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-20:00Teatru cu păpuși
UNATC -Licențăpăpuși
La Fantasia – Una storiadeizanni
20:00-20:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiurișidansuriistorice
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
10:30-13:30 Atelierecopii
12:30-13:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack si vrejul de fasole
13:00-13:40 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
ProcesulVrăjitoarei Carolina din Criș
13:40-14:10 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-19:00Atelierecopii
16:00-16:30 Miniconcertmuzicămedievală
KARAVANA DEL SOL – Chile
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
14:00-14:30 Concurs tir cu arcul amatori
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:00 Concurs tri cu arcul cavaleri
19:00-20:30 Incercarile Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
20:30-21:30 Spectacol cu cai
TEUTONII TRANSILVANIEI
21:45-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
SIRIUS– Bistrița
22:30-22:45 INCHIDERE
TurnulArtelor – TurnulFierarilor
15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELY – Hunedoara
16:00 Teatru de umbre
CompaniaD’ARTAMY – București – Tristan și Isolda
19:00-19:50 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie2
Sala Sander
13:00Conferință
Legende medieval din Sighișoara
dr.Nicolae TEȘCULĂ
14:00 Concert de lăută
Cristi LAZĂR–Hunedoara
15:00 Recital extraordinar de poeziemedievală
COSMIN ȘOFRON
Legende cu vers pentru oameni cu ghies

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.