Tabăra Internaţională de Artă Plastică “ Inter-Art “ Aiud 2018, în anul Centenar

În cadrul ediţiei a XXIII-a a Taberei Internaţionale de Artă Plastică “Inter Art” Aiud 2018 au fost organizate două importante expoziţii internaţionale. Prima dintre ele a fost dedicată Bienalei Intercontinentale de Grafică Mică, ajunsă la ediţia a VII-a, şi a cuprins lucrări semnate de 116 artişti din 36 de ţări de pe 5 continente:

AFRICA
Egipt: Ashraf Abbas El Hady
Etiopia: Alemayehu Regassa
Gana: Atta Kwami
Mauritius: Nadine Jeanneton
Senegal: Aichatou Dieng, Douda Niane

AMERICA
Argentina: Mariana Felcman
Brazilia: Gerson Ipiraja, Sandra Montenegro
Canada: Susie Veroff
Haiti: Patrick Cauvin, Vicky Frisch, Daphne Meyer
Mexic: Mauricio Vega Vivas
Peru: Olga Verme-Mignot
SUA: Patricia Goodrich, Ted Ormai, Doug Zucco

ASIA
China: Li Qing Jiang
India: Bhaskar Jyoti Borgohain
Japonia: Higuchi Aiko
Taiwan (ROC): Hyun-Jin Kim

EUROPA
Austria: Christine Kertz
Bosnia şi Herzegovina: Sljivo Husein
Cehia: Petra Jovanovska, Rafael Ristovski, Teodor Buzu
Danemarca: Rich Dethlefsen
Germania: Victor Anghius Locker, Michael Wagner
Ungaria: Ősz Lucia, Biró Ildikó
Irlanda: Padraic Reaney
Lichtenstein: Vlado Franjevic
Macedonia: Elena Gjorgjievska
Muntenegru: Jelena Jovancov
Polonia: Roksana Zelazkiewicz, Natalia Kwiatkowska, Agata Dworzak-Subocz, Pawel Delekta, Anna Trojanowska, Kamil Kocurek, Krzysztof Marek Bak, Aleksandra Czudek, Adam Czech, Joanna Piech-Kalarus, Natalia Pawlus, Anna Wajda, Krzysztof Pasztula, Jozef Knopek, Monika Puszek, Weronika Marszelewska, Magdalena Kacperska, Lukasz Cywicki
Republica Moldova: Matciac Parascheva, Estela Răileanu
Serbia: Snezana Kezele, Milos Djordjevic
Suedia: Ann-Pia Azizuddin, Jaeger Tibor
Elveţia: Vera Staub
Turcia: Mikail Sevindik, Erhan Karadag, Esma Tatar, Muteber Burunsuz, Mahpeyker Yönsel
Marea Britanie: Pamela Clarkson, Robert Sparham, Jovana Shelmerdine

România
Marica Gabriela, Rotaru Bianca, Stratulat Cristina, Lazăr Simona-Maria, Popa Barbara-Brigita, Cahniţă Alexandra, Cahniţă Dragoş, Dobra Mihai, Klanicza Elisabeta, Bădescu Adriana, Păscuţ Eleonora-Lucia, Reghis-Ionescu Doina, Prigov Aleksandra, Bohnstedt-Gavrilaş Diana, Besu Marieta, Rădulescu Alexandru, Mărgelu Lidia, Selejan Elena, Trânc Horea-Ştefan, Sztrharszky Kalman, Munteanu Ovidiu, Szűcs Enikő, Luca Severian, Catona Dana, Gavriliu Oana-Cătălina, Stanciu Lidia, Ailincăi Rodica, Feti Claudia, Jakabhazi Alexandru, Voştinar Daniela, Lis Adrian-Mignea, Zegrean Sergiu, Neagu Ecaterina, Daniel Bordeu, Sas Anca, Cristea Elena, Strugaru Rodica, Oprişa Cristina Gloria, Munteanu Ştefania, Caratănase Răzvan-Constantin, Ovidiu Ionescu, Stoiciu Florin, Dragoş Răzvan, Găină Dorel, Balog Stefan, Radu Colcer

OCEANIA
Micronezia: Yvonne Neth
Noua Zeelandă: Kim Lowe

Organizatorii proiectului: Fundaţia “Inter-Art” Aiud, Centrul Cultural “Liviu Rebreanu” Aiud, Primăria – Consiliul Local Aiud, Biblioteca Judeţeană ”Lucian Blaga” Alba. Parteneri: Departamentul pentru Relații Interetnice – Guvernul României, Institutul Cultural Român, Consiliul Judeţean Alba.

Expoziţia a fost prezentată de Dorel Găină, prof. univ. dr şi de Ioan Hădărig, director artistic Inter- Art. Curator a fost Stefan Balog, preşedinte Inter-Art Aiud.

Cea de-a doua expoziţie a fost dedicată Anului Centenar şi a propus, sub titlul “100”, artiştilor din întreaga lume să realizeze o lucrare care să definescă cultural şi artistic relaţia cu importanta sărbătoare din viaţa României contemporane. Au răspuns162 de artişti contemporani din 100 de ţări de pe 5 continente:
Albania: Oriola Kureta Semenescu
Algeria: Amer-El-Khedoud Ismail
Argentina: Perla Bajder, Mariana Felcman
Armenia: Lilit Stepanyan, Nune Sargsyan
Australia: Michelle Dawson
Austria: Christine Kertz
Azerbaidjan: Yusif Katanov
Bahrain: Preeti Rana
Bangladesh: Sahid Kazi
Barbados: Akilah Watts
Belarus: Marina Maroz
Belgia: Margot Klingenberg
Benin: Alofan Alihossi
Bolivia (Plurinational State of): Raquel Schwartz
Bosnia & Herzegovina: Vera Kekic, Sljivo Husein
Brazilia: Gerson Ipiraja, Sandra Montenegro
Brunei: Osman Mohammad
Bulgaria: Dimitar Velichkov
Burkina Faso: Ahoua Yameogo
Canada: Susie Veroff
Capul Verde: Mario Alberto Barbosa
Chile: Carolina Busquets
China: Xia Li, Li Qing Jiang
Columbia: Karmenza de Ely
Costa Rica: Sebastian Mello
Croaţia: Irena Gayatri Horvat
Cuba: Yudit Vidal Faife
Cipru: Ipek Denizli Karagöz, Arif Albzyrak
Cehia: Teodor Buzu, Rafael Ristovski, Petra Jovanovska
Danemarca: Rich Dethlefsen
Republica Dominicană: Luanda Lozano
Ecuador: Fernando López Guevara, Maria Gloria Andrade
Egipt: Reem Hassan
El Salvador: Mauricio Linares-Aguilar
Etiopia: Alemayehu Regassa
Finlanda: Anja Mattila-Tolvanen, Outimaija Hakala
Georgia: Inga Shalvashvili
Germania: Viktor Anghius-Locker
Gana: Atta Kwami
Grecia: Manolis Anastasakos
Grenada: Suelin Low Chew Tung
Guineea: Florence Fofana
Haiti: Patrick Cauvin, Vicky Frisch, Daphne Meyer
Ungaria: Biró Ildikó, Bánkövi Dorottya, Láng Eszter
Islanda: Valgerdur Haukdottir
India: Laxman Aelay, Priyanka Aelay,, Asit Kumar Patnaik
Indonezia: Valentinus Rommy Iskandar
Irak: Mohammed Abdullah
Irlanda: Padraic Reaney
Israel: Varda Breger,
Italia: Antonella Prota-Giurleo, Elisa Debole, Gabriele Corvi
Coasta de Fildeş: Atsain Adou Marie – Ange
Japonia: Higuchi Aiko
Letonia: Antra Ivdra
Liban: Fadia El Khatib
Liechtenstein: Vlado Franjević
Lituania: Saule Urbanaviciute
Luxemburg: Serge Koch
Madagascar: Hery Chuk Hen Shun
Malawi: Elson Kambalu
Malaysia: Yeok Khang Tang
Mali: Hama Goro
Mauritius: Nadine Jeanneton
Mexic: Mauricio Vega Vivas
Micronezia: Yvonne Neth
Muntenegru: Jelena Jovancov
Maroc: Mountassir Chemao
Nepal: Asha Dangol, Erina Tamrakar
Olanda: Agota Veres
Noua Zeelandă: Kim Lowe, Nicola Gibbons
Nigeria: Anthony Nsofor
Norvegia: Jaromir Svozilik
Pakistan: Huma Mulji
Peru: Olga Verme-Mignot
Polonia: Magdalena Cywicka, Lukasz Cywicki
Moldova: Estela Răileanu
Republica Koreea: Clemens Beukun Sou
România: Elena Cristea, Anca Sas, Gabriel Todică, Jakabházi Alexandru, Rotaru Bianca, Cănija Popa Adriana, Ungurean Alina, Rodica Strugaru, Grigorescu Diana, Popa Barbara-Brigita, Sztrharszky Kalman, Mihálik Csilla, Eugenia Cacovean, Victor Cacovean, Henț Medeea, Cristina Gloria Oprișa, Mira Marincaș, Neagu Ecaterina, Stefan Balog
Federaţia Rusă: Alexander Limarev
Senegal: Aichatou Dieng, Adama Boye
Serbia: Snezana Kezele
Singapore: Fern Min Eng, Kah Hock Lim, Aik Siang Chua
Slovacia: Igor Cvacho
Slovenia: Lojze Kalinsek
Africa de Sud: Liza Grobler
Spania: Anastasia Domingo
Sudan: Mutaz Elemam
Suedia: Ann-Pia Azizuddin
Elveţia: Vera Staub
Siria: Mervat Barambo
Tailanda: Rungsak Dogbua
Macedonia: Elena Gjorgjievska
Tunisia: Ghada Belabed, Hadhami Soltan
Turcia: Bedriye Erbas, Mustafa Cevat Atalay, Demir Hakan, Ali Asgar Cakmakci, Büsra Nur Cengiz, Yüksel Cengiz, Sedar Dik,Abdulkadir Öznülüer, Huseyin Öznülüer, Pelin Avsar Karabas, Muteber Burunsuz, Suzan Orhan, Abdurrahman Özdemir, Mustafa Semih Sisman, Ali Gümülcine, Betül Karatas Yaman, Ozlem Kalkan Erenus
Uganda: Ronex Ahimbisbwe
Ucraina: Marianna Abramova
Marea Britanie: Beverley-Jane Stewart, Pamela Clarkson
SUA: Cynthia Morrison, Patricia Goodrich
Uzbekistan: Alim Maratovich
Vietnam: Cuong Nguyen Tran
Brain Cell – 1011, collective work

Expozitia este organizată de Fundaţia “Inter-Art” Aiud , Centrul Cultural “Liviu Rebreanu” Aiud , Primăria-Consiliul Local Aiud. Parteneri: Departamentul pentru Relații Interetnice-Guvernul României, Institutul Cultural Român.

În deschiderea taberei de anul acesta au avut intervenţii: Helga Lörincz, viceprimarul municipiului Aiud, Silvan Stâncel, managerul Bibliotecii “Lucian Blaga” Alba, Stefan Balog, preşedintele Fundaţiei “Inter-Art” Aiud şi Ioan Hădărig, director artistic.


detalii/details: http://www.inter-art.ro/tabara2018/
event: https://www.facebook.com/events/243171436505884/

Fotografii articol: Zoltan Lörincz, Radu Crucer şi Andrei Bako

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *